Thursday, 11 November 2010

Brukseli Pantone Hotel

Pokaż mi dowolny kolor a podam ci jego numer Pantone. Czerwień Coca Coli -484, błękit Tiffany’ego -1837. Dziś już trudno wyobrazić sobie dobieranie barw bez wzornika Pantone. Używany przez profesjonalistów, ostatnio zyskuje rzesze fanów poza branżą.

Kolory oznaczane są numerem (np. PMS 130) z oznaczeniami dodatkowymi takich cech jak fluorescencja, metaliczność itp. Podstawowa skala opisuje 1114 kolorów. Powstają one przez zmieszanie 15 pigmentów (w tym białego i czarnego). Stąd ich odwzorowanie na skalach CMYK i RGB nie jest oczywiste.

The Pantone Matching System istnieje już od 1963 roku. Każda receptura koloru składającego się z czterech podstawowych barw drukarskich (cmyk) lub 15 innych pigmentów ma swój numer.W sumie jest 1114 kombinacji co oznacza że można przekazać informację o kolorze na drugi koniec świata bez patrzenia.Kolorem Pantone określa się kolory flag państwowych, znaków firmowych,tkanin i wszystkiego co może być powielane w druku.

Na ich bazie powstają ostatnio nawet przedmioty użytkowe, są już kubki, rowery i torby. Ostatnio w Brukseli został nawet otwarty cały pantonowy hotel

Brukseli Pantone Hotel

/

No comments:

Post a Comment